10 فرصت راهبردی برای مدیریت گله دامداری گاو شیری

10 فرصت راهبردی برای مدیریت گله دامداری گاو شیری

در دامداری گاو شیری، مدیریت گله بسیار حیاتی است و برای بهره‌وری بهتر و تولید شیر بیشتر، ده فرصت کلیدی وجود دارد که می‌توان به آن‌ها توجه کرد. این فرصت‌ها شامل افزایش قیمت هزینه‌های پرورش گاوها، استفاده از مشاوره از کارشناسان ماهر و بهره‌گیری از علوم و روش‌های نوین می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:  5 تا از بهترین خوراک برای افزایش شیر گاو

1. افزایش تولید ترکیبات شیر
برای حداکثر نمودن تولید ترکیبات شیر، اهمیت بیشتری به تعادل میان مقادیر چربی و پروتئین در شیر بدهید. این تعادل باید به‌طور مطلوبی به میزان حدود 2.7 کیلوگرم در روز محافظت شود. همچنین، توجه به درصد چربی و پروتئین در شیر از اهمیت بالایی برخوردار است؛ درصد چربی زیر 3.5 درصد و درصد پروتئین خام زیر 3.1 درصد در گله‌های هلشتاین علامت هشدار دهنده‌ای است و نیاز به اقدامات مناسب دارد.


2. توجه به افزایش حاشیه سود
برای افزایش حاشیه سود، به بهبود تولید شیر توجه کنید. این امر می‌تواند با انجام تغییرات مدیریتی مانند تغییر در دفعات دوشش، کوتاه کردن دوره خشکی در گاوهای پر تولید و یا استفاده از محصولاتی مانند موننسین انجام شود. به ویژه، افزایش دفعات شیردوشی می‌تواند عملکرد در کلیه گله‌ها را بهبود بخشید و تولید شیر را افزایش دهد.


3. از گاوهای تازه زا بهره‌برداری کنید
در بهترین دامداری‌ها، درصد حذف گاوهای تازه زا در 60 روز اول شیردهی حدود 6 تا 7 درصد یا کمتر است. عدم نگه‌داشتن گاوهای تازه زا باعث کاهش این آمار می‌شود. بسیاری از دامداری‌ها در این مدت 10 تا 15 درصد از گاوهای خود را از دست می‌دهند. دلایل این اتفاقات شامل مشکلات سلامتی ناشی از شلوغی پیش و پس از زایش، تغییرات مکرر در بهاربند قبل یا بعد از زایش، و رقابت بین تلیسه‌های تازه زا و گاوهای مسن تلقی می‌شود. مشکلات مرتبط با فرمولاسیون جیره نادر هستند، اما مسائل اجرایی مانند طولانی بودن قطعات علوفه خشک در TMR گاو خشک/پابه زا، خطاهای وزن‌گذاری، و عدم در نظر گرفتن تغییرات مواد خشک نیز می‌تواند این آمار را تحت تأثیر قرار دهد. گله‌هایی که دارای علوفه با کیفیت هستند نیازمند تغذیه متنوع در دوره far-off هستند، زیرا این مسأله می‌تواند باعث مشکلات سلامتی در گاوهای تازه زا شود. بنابراین، گروه‌بندی مناسب و اصولی قبل از زایش بسیار مهم است.

 

بیشتر بخوانید:  طول عمر گاو شیری چقدر است؟ 

 


4. شناسایی و حذف گاوهای کم سود و ارزش
گاوهای کم تولیدی که به سادگی هزینه‌های خود را پوشش نمی‌دهند باید شناسایی و حذف شوند. در فصل بهار، حذف گاوهای کم سود امری ضروری است، زیرا شرایط دامداری در هر مکان متفاوت است و تجزیه و تحلیل هر گله بسیار اهمیت دارد. برای داشتن گله‌ای سودآور و پایدار، حفظ گاوهای کم سود توجیه‌پذیر نیست و باید به سرعت حذف شوند.


5. رعایت پروتوکل‌های مدیریتی
عدم انجام پروتوکل‌ها و دستورات مدیریتی می‌تواند منجر به کاهش تولید شیر، افزایش SCC، ضعف نرخ باروری، مرگ و میر بیشتر در گوساله‌ها، بازده کمتر در خوراک و سلامت نامطلوب شکمبه و مسائل دیگر شود. برای اطمینان از رعایت پروتوکل‌های مدیریتی، پرسنل خود را آموزش دهید، آن‌ها را برای اجرای صحیح آن‌ها تشریح کنید، و به طور دقیق نظارت کنید. همچنین، ارزیابی و جایزه‌دهی به عملکرد بهترین‌ها نیز می‌تواند انگیزه‌بخش باشد.


6. بهبود نرخ آبستنی
توجه به نرخ آبستنی بهتر می‌تواند باعث کاهش روزهای شیردهی و افزایش تولید شیر شود. استفاده از برنامه‌های همزمانی و دقیق در ترکیب با اجرای کامل پروتوکل‌های تولید مثلی از جنبه‌های کلیدی مدیریت تولید مثل می‌باشد. همچنین، تعیین جایزه برای گاوهای فحلی که موفق به باروری شوند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

7. بهینه‌سازی برنامه پرورش گوساله‌ها
از طریق مدیریت فشرده و متمرکز زایش، می‌توان نرخ مرده زایی و مرگ و میر گوساله‌ها را در طول فاز شیرخوارگی و شیرگیری کاهش داد.

8. شناسایی راهبردهای فرصت‌های مربوط به جیره
انجام آنالیز مواد غذایی و استفاده از علوفه و مواد غذایی با کیفیت، همچنین تعیین سطوح مناسب پروتئین و فسفر در جیره، از راهکارهای مؤثر برای بهبود تولید شیر می‌باشد.


9. بهبود برنامه خوراک دادن
مدیریت صحیح برنامه خوراک دادن از جمله اجرای مناسب رخ سیلو، استفاده از فیدر میکسرها به بهترین شکل، و تعیین ماده خشک سیلو، می‌تواند به کاهش ضایعات و بهبود بهره‌وری در دامداری کمک کند.

10. بهره مندی از تکنولوژی های روز
استفاده از تکنولوژی‌های روز، بهبود تغذیه، کنترل بیماری‌ها و افزایش بهره‌وری در تولید شیر نیز جزء فرصت‌های مهم مدیریت گله در دامداری گاو شیری است. همچنین، بهره‌گیری از تاسیسات مناسب، مدیریت بهینه و استفاده از روش‌های اثبات شده برای بهبود کیفیت و کمیت شیر، اقداماتی حیاتی هستند که در پیشرفت دامداری گاو شیری تاثیرگذار می‌باشند.

 


 

9 فرصت راهبردی برای مدیریت گله دامداری گاو گاو شیری9 فرصت راهبردی برای مدیریت گله دامداری گاو گاو شیری9 فرصت راهبردی برای مدیریت گله دامداری گاو گاو شیری