آیا دوشیدن گاو آبستن ممکن است؟ | نکات دوشیدن گاو آبستن

آیا دوشیدن گاو آبستن ممکن است؟ | نکات دوشیدن گاو آبستن

در پستانداران، تولید شیر در دوران بارداری، به ویژه در پایان آن، آغاز می‌شود. گاوها، به عنوان پستاندارانی که معمولاً برای تولید شیر نگهداری می‌شوند، شناخته می‌شوند. آیا دوشیدن گاو آبستن مجاز است؟ آنها از کی شروع به تولید شیر می‌کنند و چه عواملی برای تضمین شیردهی سالم باید در نظر گرفته شود؟ زمانی که گاو به دنیا می‌آید، اغلب او را برای تولید مجدد شیر در آینده پروار می‌کنند.

گاوهایی که شیر تولید می‌کنند، معمولاً بارداری بیشتری دارند.
هورمون‌های مسئول تولید شیر در گاوها، در دوران بارداری به سطح آستانه‌ای خود می‌رسند. در برخی از گاوها، با پایان دوره بارداری، تولید شیر کاهش می‌یابد، اما در برخی دیگر، حتی پس از زایمان، این میزان ثابت می‌ماند. این نشان می‌دهد که همه گاوها یکسان نیستند و عوامل مختلفی بر تولید شیر آن‌ها تأثیر می‌گذارند.


آشنایی با دوشیدن شیر گاو آبستن
دوشیدن یک گاو آبستن امری مجاز است و تولید شیر در دوران بارداری آغاز می‌شود. در سه ماهه دوم و سوم بارداری، سطح هورمون‌هایی مانند پروژسترون و استروژن افزایش می‌یابد که باعث رشد سیستم شیردهی در پستان می‌شود. علاوه بر پروژسترون و استروژن، دو هورمون دیگر نیز در تولید و ترشح شیر گاو نقش دارند که عبارتند از اکسی‌توسین و پرولاکتین. اکثر گاوها در دوران بارداری شیر تولید می‌کنند، اما حجم آن متفاوت است.

عواملی مانند نژاد، ژنتیک، تغذیه، محیط و سن بر میزان شیری که از یک گاو دریافت می‌شود، تأثیرگذار هستند. گاوهای شیری، به خصوص برای تولید شیر، پرورش داده می‌شوند. حجم شیری که از آنها دریافت می‌شود معمولاً بسیار بیشتر از مقداری است که گوساله‌هایشان می‌توانند مصرف کنند.


زمان توقف دوشیدن شیر گاو آبستن (آیا می‌توان گاو آبستن را دوشید؟)
در طول دوران بارداری، گاوها دوشیده می‌شوند. اما پس از گذشت یک مدت زمان، باید دوشیدن شیر گاو را متوقف کرده و به پستان‌ها اجازه داده شود تا برای دوره شیردهی بعدی آماده شوند. اکثر گاوها به طور مداوم دوشیده نمی‌شوند. با نزدیک شدن به تاریخ زایمان، باید شیردوشی آنها را متوقف کرد. وقتی دوشیدن گاو را قطع می‌کنید، پستان‌های آن خشک می‌شوند و وارد دوره خشکی می‌شود. این کار باید حداقل 60 روز قبل از تاریخ زایمان گاو انجام شود. گاو آبستن نباید در 60 روز آخر بارداری و در چند روز اول پس از تولد دوشیده شود.


گاوها برای ادامه تولید شیر در سطح معمول خود به دوره خشکی نیاز دارند. اگر دوره خشکی کمتر از 60 روز باشد، احتمال دارد در دوره شیردهی بعدی عملکرد کمتری از گاو دریافت شود. اما باید توجه داشت که دوره خشکی به طور قابل توجهی بیشتر از 60 روز هم نباید باشد، زیرا ممکن است باعث مشکلاتی مانند چاقی و اختلالات متابولیکی شود که تولید شیر را کاهش می‌دهد.

بسیار مهم است که شیردهی گاو را حدود 60 روز قبل از زایمان متوقف کنید. اما چگونه می‌توانید بفهمید که گاو برای دوره خشکی آماده است؟ این معمولاً بر اساس محاسباتی انجام می‌شود. دوره آبستنی گاو بین 275 تا 283 روز است و بین 215 تا 223 روز قبل از زایمان باید دوشیدن گاو را متوقف کنید. در صورت عدم اطمینان، بهتر است از ابتدای زمانی که گاو با گاونری همراه بود شروع به محاسبه کنید.


تفاوت آغوز با شیر در چیست؟ اهمیت آغوز برای گوساله
بلافاصله پس از زایمان گاو، اولین شیری که گاو تولید می‌کند "آغوز" نامیده می‌شود. این ماده با محتوای شیر گاو معمولی متفاوت است. آغوز غلیظ، زرد رنگ و حاوی مواد جامد بیشتری نسبت به شیر است. سطح چربی‌ها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، سیتوکین‌ها، نوکلئوتیدها و فاکتورهای رشد در آغوز بیشتر از شیر است. اما میزان لاکتوز موجود در آغوز کمتر از شیر است. آغوز برای گوساله‌ها بسیار حیاتی است و آنها باید آغوز را در 24 ساعت اول زندگی خود دریافت کنند. پس از 24 ساعت، توانایی روده‌های گوساله‌ها برای جذب آنتی‌بادی‌ها (ایمونوگلوبین‌ها) موجود در آغوز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.


گوساله‌ها در بدو تولد هیچ سیستم ایمنی ندارند. با این حال، آنتی‌بادی‌های موجود در آغوز از آن‌ها در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند تا زمانی که سیستم ایمنی آنها به طور کامل تشکیل شود. آغوز قبل از تولد گوساله تشکیل می‌شود و بدون آن، اکثر گوساله‌ها خواهند مرد. با اطمینان از اینکه گوساله می‌تواند آغوز غنی از آنتی‌بادی بنوشد، مطمئن شوید که گوساله بهترین شانس را برای زندگی دارد.

نحوه تشخیص زمان تولید آغوز و شیر توسط گاو 
تقریباً 35-45 روز قبل از زایمان، گاوها شروع به تولید آغوز می‌کنند. پس از زایمان، آغوز معمولاً 3 روز قبل از شروع مجدد تولید شیر معمولی تولید می‌شود.

اما چگونه می‌توان فهمید که گاو در حال تولید شیر است نه آغوز؟
با مشاهده رنگ مایع شیردوشی می‌توانید متوجه شوید که این تغییر چه زمانی رخ می‌دهد. آغوز رنگ مایل به زرد و قوام غلیظی دارد. از طرفی، شیر سفید است و قوام رقیق یا آبکی دارد.


فقط به یاد داشته باشید که با نزدیک شدن به زایمان نباید به طور مکرر (یا اصلاً) گاو را از نظر آغوز بررسی کنید. همه گاوها حجم یکسانی تولید نمی‌کنند و نمی‌خواهید مقدار موجود برای گوساله را در هنگام تولد کاهش دهید. اگر نگران این هستید که گاو آغوز تولید نکرده باشد، دامپزشک می‌تواند آزمایش خون انجام دهد تا مطمئن شود که گوساله جدید آنتی‌بادی‌های مورد نیاز خود را دارد.


دوشیدن شیر گاو در هنگام شیردهی
شما می توانید گاوی را که در حال شیردهی است را بدوشید. اما باید اطمینان حاصل کنید که بیش از مقدار کافی شیر برای شما و گوساله‌اش داشته باشد. در مزارع لبنی تجاری، کشاورزان معمولاً چند روز پس از تولد، گوساله‌ها را از مادرشان جدا می‌کنند تا بتوانند بدون نگرانی از آسیب دیدن نوزادان، گاوها را شیر دهند. اما در مزرعه خودتان، بهتر است به طبیعتی که خداوند برایتان فراهم کرده، عمل کنید و کودک را نزد مادر خود بگذارید.


جدایی زودهنگام ممکن است مادر و گوساله را مضطرب کند و آنها ممکن است ناراحتی خود را با تماس‌های بلند با یکدیگر ابراز کنند. گوساله‌ها برای رشد مناسب نیاز به مواد مغذی کافی دارند. بیشتر گاوها می‌توانند نیازهای گوساله‌شان و یک خانواده معمولی را تامین کنند. اما اگر در مقیاس تجاری تر یا برای تعداد زیادی از افراد نیاز دارید، ممکن است گاو نتواند شیر کافی برای تغذیه همه تولید کند.


آیا شیر گاو برای گوساله ها کافی است؟
بله، شیر گاو برای گوساله‌ها کافی است. گوساله‌ها به طور متوسط حجمی معادل 10 درصد وزن خود شیر مصرف می‌کنند. بنابراین، یک گوساله با وزن 80 پوند، روزانه 8 پوند شیر مصرف می‌کند. تبدیل 8 پوند به گالن، 1 گالن در روز می‌دهد. یک گاو شیرده به طور متوسط روزانه حدود 6.5 گالن شیر تولید می‌کند.


افزایش میزان شیر گاو 
. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را به درستی تغذیه کنید. دامپزشکان روزانه 25 پوند یونجه با کیفیت را برای گاوهایی که مقدار طبیعی شیر تولید می‌کنند توصیه می‌کنند. برای گاوهایی که بیش از مقدار معمول شیر تولید می‌کنند، روزانه 30 پوند یونجه با کیفیت علف و حبوبات را توصیه می‌کنند. به جای یونجه، می‌توانید به گاوها ترکیبی از سیلاژ ذرت و یونجه یا سیلاژ ذرت و مکمل پروتئین بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با 5 تا از بهترین خوراک برای افزایش شیر گاو روی لینک کلیک کنید.


گاوها تا چه مدت پس از زایمان شیر تولید می‌کنند؟
تولید شیر در گاوها حدود 60-40 روز پس از زایمان به اوج خود می‌رسد. سپس تولید به تدریج کاهش می‌یابد تا پس از 10 ماه متوقف شود. سپس دوره خشکی شروع می‌شود که در طی آن پستان استراحت می‌کند و خود را برای شیردهی بعدی بازیابی می‌کند.


آیا گاو نر پستان دارد؟
اگر همیشه فکر می‌کردید که می‌توانید جنسیت گاوها را از روی شاخ آنها تشخیص دهید، به احتمال زیاد در اشتباه هستید. گاوهای نر و ماده هر دو می‌توانند با شاخ رشد کنند. اما اگر به پاهای عقب گاو نگاه کنید، به راحتی می‌توانید جنسیت آنها را تشخیص دهید. گاوهای ماده ای که قبلاً زایمان کرده اند دارای پستان هستند. آنهایی که باردار نشده اند، پستانک‌هایی خواهند داشت که پستان مشخصی ندارند. گاوهای نر پستان ندارند. اگر گاو نر باشد، متوجه کیسه بیضه بین پاهای عقبی می‌شوید اما پستان ندارد.


 

آیا دوشیدن گاو آبستن ممکن است؟ | نکات دوشیدن گاو آبستنآیا دوشیدن گاو آبستن ممکن است؟ | نکات دوشیدن گاو آبستنآیا دوشیدن گاو آبستن ممکن است؟ | نکات دوشیدن گاو آبستن