علت های شایع خاک خوردن گاو چیست؟ روش های درمان

علت های شایع خاک خوردن گاو چیست؟ روش های درمان

گاوها گاهی اوقات در حال انجام رفتارهای غیرمعمول مانند مصرف خاک هستند، که برای صاحبان آنها ممکن است سوال برانگیز باشد. علت این رفتار در گاوها چیست؟ همه گاوها، بدون توجه به نژادشان، رفتارهای خاصی دارند. برخی از این موارد می‌تواند شامل خاک‌خوری یا ناله با صدای بلند باشد که ممکن است تعجب صاحبان گاو را برانگیزد.


زمانی که گاوها خاک می‌خورند، دلیلش این است که به دنبال دریافت مقداری مواد مغذی هستند. مغز گاوها قادر است مواد مغذی در خاک را تشخیص دهد. علاوه بر این، گاوها به طور غریزی می‌دانند که به برخی از مواد مغذی نیاز بیشتری دارند و بنابراین به خاک‌خوری متمایل می‌شوند.
گاوها معمولاً محلی را لیس می‌کنند که در آن یک بلوک نمک یا معدنی وجود دارد، زیرا مواد معدنی در خاک زیر بلوک حل می‌شوند. اگر به مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشند و بلوک معدنی در محل نگهداری آنها نباشد، بهترین راه برای تأمین نیازهایشان، لیس زدن یا خاک‌خوری در محلی است که قبلاً بلوک وجود داشته است.


گاوها خاک را نه تنها برای مصرف "خاک" می‌خورند، بلکه به دنبال نمک یا سایر مواد معدنی هستند. علاوه بر این، تنها راه برای دستیابی به این مواد مغذی، خاک‌خوری است. اگر سوالات بیشتری درباره نیاز گاوها به نمک و مواد معدنی دارید، مشورت با یک دامپزشک می‌تواند مفید باشد.


دلایل شایع خاک خوری گاو
خاک‌خوری گاوها یک رفتار شایع است که ممکن است علت‌های گوناگونی داشته باشد. گوساله‌ها یا گاوها حتی در صورت وجود یونجه و یا علوفه دیگر، ممکن است شروع به خاک‌خوری یا ماسه کردن کنند. این رفتار ممکن است حتی در شرایط عادی نیز رخ دهد و به بروز تغییرات منفی در بدن حیوانات و تدهور وضعیت آنها منجر شود.


برای درک علت این رفتار، می‌توانید با یک دامپزشک متخصص مشورت کنید، اما می‌توانید سعی کنید خودتان مشکل آنها را تشخیص دهید. هرچند، اگر همراه با خاک‌خوری، علائم منفی دیگری نیز مشاهده شد، بهتر است به سرعت با یک دامپزشک با تجربه مشورت کنید.


رژیم غذایی نا صحیح گاو
وقتی گاوها و گوساله‌ها هر چیزی را اطراف محل زندگی خود، حتی خاک، می‌خورند، اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، محتوای رژیم غذایی آنهاست. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل، اساس سلامتی حیوانات است. حیوانات قادر به بیان وضعیت سلامتی خود به صاحبانشان نیستند، بنابراین در صورت کمبود مواد مغذی در بدن، به سمت هر جسمی کشیده می‌شوند.


در صورت کمبود برخی از مواد مغذی مورد نیاز، گاوها ممکن است شروع به خاک‌خوری کنند. خاک متشکل از آب و ذرات جامد آلی و معدنی است که حاوی موادی از جمله آهن اکسید شده، آهک (کلسیم و منیزیم)، گچ، بقایای گیاهی و موارد دیگر می‌باشد. هنگامی که حیوان غذای کافی پیدا نکند یا تلاش برای پر کردن معده نماید، شروع به خاک‌خوری می‌کند. در نتیجه، بروز بیماری یا اختلال در عملکرد دستگاه گوارش، و حتی مرگ ممکن است رخ دهد. بنابراین بهترین راه حل این است که مشکلات گاوهای خود را در مراحل ابتدایی تشخیص دهید تا از وقوع ضررهای جانی و اقتصادی جلوگیری کنید.


با این حال، علل دیگری نیز برای بروز رفتار خاک‌خوری در گاوها وجود دارد. بیماری‌هایی که نیاز به شناسایی و درمان دارند، از جمله عوامل بروز این رفتار در گاوها هستند. البته، شما نمی‌توانید بدون راهنمایی دامپزشک اقدام کنید، اما باید دانست که علائم اصلی این اختلالات به خوبی شناخته شده‌اند. در صورتی که می‌خواهید گاوهای خود را درمان کنید، بهتر است با یک دامپزشک تماس بگیرید. پس از تشخیص صحیح مشکلات گاوهای گله شما، دامپزشک برنامه درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد. از جمله علل بروز رفتار خاک‌خوری در گاوها، عبارت اند از:

 

بیماری کتوز
کتوز، نوعی بیماری است که در صورت ابتلا به آن، شیر گاو بوی استون می‌دهد. علاوه براین، عوارضی مانند افزایش سطح اسید در شیر و ادرار و بروز تغییرات در اندام‌ها، در صورت ابتلا به کتو بروز پیدا می‌کنند. اغلب گاوها هنگام زایمان و در ماه‌های اول شیردهی معمولاً با این بیماری رو به رو می‌شوند.
با ابتلا گاو مادر به این اختلال، گوساله شیر کم کیفیت می‌خورد که باعث کاهش نشاط و افسردگی آنها می‌شود. علاوه براین، با گذشت زمان، گاو مادر شیر کمتری تولید خواهد کرد. همچنین کاهش وزن در میان گاوهای گله مشاهده خواهد شد. برای تشخیص ابتلا به این بیماری در میان گاوهای گله‌تان، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید.


در موارد پیشرفته ابتلا به این بیماری، سمیت کبدی تشخیص داده می‌شود. علاوه براین، عارضه‌ای مانند بزرگ‌شدن غیرعادی کبد نیز مشاهده می‌شود. غشاهای مخاطی آسیب می‌بینند و تعداد تنفس و نبض بیشتر می‌شود. حیوانات مبتلا به این بیماری، به علت کمبود نیرو و تغییر اشتها، روی زمین دراز می‌کشند. در چنین حالتی، ممکن است که گاو بیمار شروع به خاک‌خوری کند.


استئودیستروفی 
استئودیستروفی، یک وضعیت پاتولوژیک است که اغلب به دنبال مصرف خوراک‌هایی می‌باشد که حاوی مواد آلی و معدنی بیش از حد متعارف است. علل این وضعیت می‌تواند شامل افزایش مصرف برخی از مواد (مثلاً حاوی زیادی کلسیم یا فسفر) و کاهش مصرف دیگران (مانند کمبود ویتامین D، منیزیم، آهن) باشد.


بطور کلی، این وضعیت منجر به عدم تعادل در مواد معدنی، آلی و یونی می‌شود. همچنین، فرآیند انتقال مواد از منابع ذخیره‌ای به مناطق کم‌سطح اتفاق می‌افتد. در طول این بیماری، بافت‌های استخوانی و عضلانی تخریب می‌شوند و به مرور متابولیسم آسیب می‌بیند.
به علاوه، گاوها از درخشش خز پوشش دهنده بدن خود از دست می‌دهند و بهره‌وری آنها کاهش می‌یابد. این وضعیت باعث تغییر در ذائقه تغذیه‌ای گاوها می‌شود و آنها به طریق نامناسبی غذا می‌خورند. همچنین، گاوها به لیسیدن دیواره‌های محیط نگهداری و خوردن ریشه‌ها و خاک با اشتیاق بیشتری می‌پردازند.


هیپوکوبالتوز 
در صورتی که مشاهده می‌کنید تعدادی از گاوهای تان شروع به خاک‌خوری کرده‌اند، احتمال دارد که به بیماری هیپوکوبالتوز مبتلا شده‌اند. این اختلال ناشی از کمبود کبالت است. با پیشرفت بیماری، علائم کم‌خونی ظاهر می‌شوند، نحوه دفع مدفوع و ادرار تغییر می‌کند (یبوست متناوب همراه با اسهال بروز پیدا می‌کند). علاوه براین، ممکن است که گاو مبتلا شروع به خوردن اقلام غیر خوراکی کند. از جمله این موارد، عبارت اند از:


استخوان
پوست درخت
خاک محل پرورش
لیسیدن بدن یکدیگر
لیس زدن دیوار محل نگه‌داری


اگر ابتلا به این بیماری تشخیص داده نشود، عدم تعادل مواد در بدن افزایش می‌یابد. علاوه براین، با ادامه روند بیماری و عدم شروع درمان، عوارضی مانند تغییرات ساختاری و عملکردی در سیستم‌های بینایی، تنفسی و گردش خون بروز پیدا می‌کنند.


هیپوکوپروز 
یکی دیگر از علل بروز رفتار خاک‌خوری در گاوها، ابتلا آن‌ها به کمبود مس است. عوارض این بیماری به علت کمبود مس خود را نشان می‌دهند. از جمله عوارض احتمالی در اثر این‌ اختلال، عبارت اند از:


ابتلا به اسهال
خز غیرطبیعی
بروز تأخیر در رشد
بدشکل شدن مفاصل و انحراف از رژیم غذایی طبیعی


در اثر کمبود مس، متابولیسم گاو مبتلا آنقدر تغییر می‌کند که حیوان حالت گرسنگی دائمی را تجربه می‌کند. سپس به دنبال پر کردن معده خود خواهد بود. در ادامه، گاو بیشتر شروع به لیسیدن بدن و خز سایر گاوها می‌کند. در نتیجه گلوله‌هایی از مو در دستگاه گوارش گاوها ایجاد می‌شود.
اگر با بروز چنین علائمی، گاوهای تان شروع به خاک‌خوری کنند، اقدام فوری لازم خواهد بود. به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ علامت مشخصه دیگری وجود ندارد. بنابراین، تلاش برای مصرف مواد غیر خوراکی علامت اصلی ابتلا به این بیماری در گاوها در نظر گرفته می‌شود.


اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز‌ رفتار خاک ‌خوری در گاوها
با توجه به عدم تعادل مواد غذایی در بدن گاوها، بهترین اقدام کنترل رژیم غذایی آن‌ها است. بر اساس مطالعات و معاینات متعدد انجام‌شده بر روی حیوانات، هنگام مصرف خوراکی‌ها و محصولات غذایی نامطلوب، مواد معدنی، فلزات و ویتامین‌های لازم برای رشد و نمو حیوانات کمتر وارد بدن آنها می‌شود.
شرایط کمبود مواد مغذی مختلف، به شدت بر وضعیت سلامتی گاوها تأثیر می‌گذارد. علاوه‌براین، محل نگه‌داری گاوها باید به طور مرتب تمیز شود و تهویه‌ مناسبی داشته باشد. با این حال، شما باید توجه زیادی بر روی رژیم غذایی گاوهای گله‌تان داشته باشید. اگر درباره رژیم غذایی مناسب برای گاوها سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.


از روزهای اول زندگی، گوساله‌ها باید رژیم غذایی مناسبی را دریافت کنند. با گذشت زمان و افزایش سن گوساله، می‌توانید رژیم غذایی آن‌ها را تغییر دهید. به گونه‌ای که غذای این حیوانات باید حاوی مقدار زیادی فیبر و پروتئین باشند. فلزات و مواد معدنی مورد نیاز، به بهترین وجه از مصرف مواد غذایی طبیعی به دست می‌آیند.
علاوه‌براین، تمام مواد غذایی و خوراک‌ها باید تمیز و قابل مصرف باشند. افزایش بار روی سیستم گوارش گاوها، اتفاقی نامطلوب است. برای تامین کلسیم، شما می‌توانید گچ رنده شده و پودر استخوان را به یونجه و سایر خوراکی‌های آن‌ها اضافه کنید. تعادل مواد معدنی دریافتی توسط گاوها باید برقرار شود.


سخن آخر
شما باید محل نگه‌داری گاوهایتان را به طور منظم تمیز کنید. اگر علائم بیماری ظاهر شد، بهتر است در اسرع وقت با دامپزشک گله خود تماس بگیرید. انجام واکسیناسیون، استفاده از مکمل‌های ویتامین یا خوراک‌های ویژه می‌توانند وضعیت سلامتی گاوها را عادی کنند. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.


 

علت های شایع خاک خوردن گاو چیست؟ روش های درمانعلت های شایع خاک خوردن گاو چیست؟ روش های درمانعلت های شایع خاک خوردن گاو چیست؟ روش های درمان